Primjeri diskriminacije na osnovi roditeljstva na radnom mjestu

28.6.2021

U sklopu projekta „parents@work“ koji CESI s partnerima provodi od lipnja 2019. do rujna 2021. provedeno je ispitivanje stavova i iskustava radnica/ka o diskriminaciji ili poteškoćama koje su imali na radnom mjestu ili prilikom zapošljavanja zbog toga što su roditelji ili će to postati.

1. Koje su osnove diskriminacije bile najčešće?

U analizi odgovora sudionica uočeno je da se većina uzroka diskriminacije i negativnih iskustava koje su doživjele na radnom mjestu odnose se na:

1. trudnoću, planiranje trudnoće ili privremenu nesposobnost za rad zbog trudnoće, npr.

„Zbog odlaska na komplikacije u trudnoći sam optužena da nisam lojalna tvrtki - poslodavcu i nisam dobila promaknuće koje sam trebala dobiti (prije nego sam ostala trudna sam prošla sve razgovore i testiranja).“

„Davanje rukovodeće pozicije muškoj osobi nakon što se saznalo da sam trudna, neslanje na planiranu edukaciju za licencu, savjetovanje "nek izrodim sve zaredom koliko mislim".“

2. korištenje zakonskog prava na rodiljni i/iliroditeljski dopust, npr.

„Prigovaranje - neće te dugo biti....Odjednom te maknu s popisa za povišicu jer ideš na porodiljni. Kad se vratiš na posao počinješ s dna tj. kao da si tek počeo_la raditi.”

„Smanjenje koeficijenta plaće za vrijeme trajanja porodiljnog dopusta.“

„Kada sam se vratila s porodiljnog na posao - nakon SAMO prvih 6 mj. - makli su me s moje voditeljske funkcije na koju su zaposlili drugu osobu - bez objašnjenja“

3. odlazak na bolovanje radi brige o djetetu, npr.

„Dijete mi je završilo u bolnici, uzela sam dva dana bolovanja. Nakon što sam se vratila,šefica me obavijestila da će mi morati raskinuti ugovor ako još jednom otvorim bolovanje.”

“Kada sam išla na bolovanje zbog bolesti djeteta, dobila sam prigovor da bi već bilo dosta tih bolovanja. Neka dam djeci nešto za jačanje imuniteta!“

4. samu činjenicu da su roditelji, npr.

„Ali šef mi je redovno govorio kako je njegova baba rodila 11 djece i kako je kopala isijala.“

„Dijete vam je dovoljno veliko, zašto više trebate paziti na njega, morate se više posvetiti poslu“

Većina ispitanica je navela samo jedan od navedenih uzroka, međutim dio ispitanica je navelo kako je doživjelo diskriminaciju/negativno iskustvo izviše uzroka, npr.

„Nakon prvog porodiljnog sam degradirana na niže radno mjesto, rečeno mi je da se žene s malom djecom ne mogu kvalitetno usredotočiti na posao. Nakon drugog porodiljnog kod drugog poslodavca dobila sam ugovor o radu na određeno vrijeme, iako sam imala ugovor na neodređeno prije odlaska na porodiljni...moja šefica se ljutila zašto moram ići na bolovanje kad su djeca bolesna, rekla mi je da ne volim raditi i da svaki put kad mi je na poslu teško idem na bolovanje, i kako njoj majka može čuvati dijete kad je bolesno, a meni ne“.

2. Kako se diskriminacija manifestirala u praksi?

Pojavni oblici diskriminacije i negativnih iskustava koje su ispitanice doživjele na radnom mjestu ili prilikom zapošljavanja najčešće su se odnosile na:

1. otkaz ugovora o radu ili drugi način prekida radnog odnosa te prijetnja istim, npr.

„Dobila sam otkaz čim sam šefu rekla da sam trudna.“

„Dobila sam otkaz po povratku s porodiljnog“

2. premještaj na lošije radno mjesto, uskrata promaknuća ili pogodnosti, npr.

„Smanjenje koeficijenta plaće za vrijeme trajanja porodiljnog dopusta“

„Odjednom te maknu s popisa za povišicu jer ideš na porodiljni. Kad se vratiš na posao počinješ s dna tj. kao da si tek počeo_la raditi.”

3. negativne komentare, mobbing te nerazumijevanje potreba roditelja, npr.

„Bolje da završiš doktorski studij sada, nego kada se rodi dijete, nećeš imati vremena”

„A jednom prilikom sam "zamoljena" da ne ostanem u drugom stanju - ne na razgovoru za posao, nego kasnije kad smo si već kao postali okej.... Naravno, sve to uz prigodni da "imam razumijevanja".“

„Kako imam administrativno radno mjesto nerijetko čujem neprimjerene komentare nadređenih o bolovanjima zbog djece, komplikacijama u trudnoći i sl., a jednom prilikom je nadređeni na sastanku otvoreno komentirao kako bi najradije "cijeli hodnik zamijenio muškarcima", misleći pri tome na hodnik u kojem su smješteni administrativni uredi i rade uglavnom žene, jer je bio obaviješten o trudnoći dvije radnice.“

Prijavite diskriminaciju ili kršenje Vaših prava!

Hvala Vam! Javit ćemo se u najkraćem mogućem roku!

Oops! Nešto je pošlo po zlu, molimo Vas da ponovno ispunite formu.